Baner - AC uszkodzenie opony – czy warto kupić ubezpieczenie opon? Baner - AC uszkodzenie opony – czy warto kupić ubezpieczenie opon?

AC uszkodzenie opony – czy warto kupić ubezpieczenie opon?

Nie wszystkie ubezpieczenia komunikacyjne są obowiązkowe, lecz wiele z nich warto rozważyć. Przepisy prawa nakładają na posiadaczy pojazdów mechanicznych obowiązek zakupu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC komunikacyjne), ale to nie jedyny rodzaj ochrony ubezpieczeniowej związanej z posiadaniem pojazdów. Poza wspomnianym ubezpieczeniem OC komunikacyjnym rynek ubezpieczeniowy oferuje szereg ubezpieczeń dobrowolnych m.in. ubezpieczenie:

  • autocasco (AC),
  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów (NNW),
  • assistance (ASS),
  • ubezpieczenie opon.

Ochrona ogumienia często jest pomijana przy wyborze ubezpieczenia, mimo że opony są jednym z podstawowych elementów każdego pojazdu i mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Kierowcy nie zdają sobie sprawy z wysokich kosztów w przypadku uszkodzenia ogumienia. Zatem, niezwykle ważne jest zapewnienie ochrony poprzez kompleksowe ubezpieczenie (w tym ubezpieczenie opon). 

W niniejszym artykule odpowiem na pytanie: czy warto dodatkowo inwestować w ubezpieczenie opon?


AC a uszkodzenie opony

Istotą ubezpieczenia autocasco (AC) jest ochrona pojazdu przed szkodami powstałymi na skutek wypadków, kradzieży oraz zniszczeń spowodowanych przez czynniki zewnętrzne.

Jednakże warto pamiętać, iż każdy Ubezpieczyciel w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) reguluje szczegóły umowy ubezpieczeniowej. W efekcie występują zastrzeżenia wyłączające odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń. 

Dla przykładu: samo uszkodzenie opony, które nie jest powiązane z innymi uszkodzeniami pojazdu powstałymi w tym samym zdarzeniu – może nie podlegać pod odpowiedzialność Ubezpieczyciela. Nie każda umowa ubezpieczenia AC obejmuje ochroną szkody, które dotyczą wyłącznie ogumienia. 

Czym jest ubezpieczenie opon?

Ubezpieczenie opon to dobrowolna polisa, która zapewnia wsparcie w przypadku:

  • przebicia opony,
  • pęknięcia lub wybuchu opony,
  • braku powietrza w oponie.

Wówczas Ubezpieczyciel w pierwszej kolejności zaoferuje naprawę niesprawnego ogumienia, a w momencie gdy nie będzie to możliwe zapewni holowanie pojazdu do warsztatu i sfinansuje naprawę.

Warto wiedzieć, że ubezpieczenie opon różni się od assistance, które obejmuje szerszy zakres usług. Ubezpieczenie assistance to zapewnienie Ubezpieczającemu pomocy drogowej w przypadku awarii pojazdu. Produkt ten zasadniczo obejmuje następujące usługi: 

  • dowóz paliwa, 
  • awaryjne otwieranie samochodu, 
  • wymianę lub pokrycie kosztów wymiany koła na miejscu zdarzenia. 

Z analizy OWU wynika, iż ubezpieczenie assistance ma szerszy zakres ochrony niż ubezpieczenie opon, bowiem odpowiedzialność Ubezpieczyciela nie ogranicza się wyłącznie do awarii ogumienia.


Czy AC pokrywa uszkodzenie opony?

Co do zasady uszkodzenie opony będzie pokrywane z ubezpieczenia AC, jeśli:

  • doszło do wypadku lub kolizji (np. pękniecie ogumienia z powodu uderzenia w drugi pojazd),
  • uszkodzenie wynika z kradzieży (np. w wyniku próby włamania doszło do uszkodzenia ogumienia),
  • przyczyną są czynniki zewnętrzne (np. uszkodzone ogumienie ze względu na zły stan drogi).

Dlatego, aby móc zapewnić kompleksowe ubezpieczenie w szerszym zakresie zakłady ubezpieczeniowe oferują dodatkowy produkt, którym jest już wcześniej wspomniane ubezpieczenie opon.


Ubezpieczenie AC a opony

Zakłady ubezpieczeń w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) przedstawiają m.in.:

  • zakres ochrony ubezpieczeniowej w ramach określonych wariantów,
  • wyłączenia odpowiedzialności, czyli regulacje w następstwie, których nie przysługuje wypłata odszkodowania.

Niezależnie czy jest to ubezpieczenie AC czy ubezpieczenie opon wypłata odszkodowania z reguły nie jest zasadna, jeżeli szkoda jest skutkiem eksploatacji. Co oznacza, że zakłady ubezpieczeń, co do zasady z zakresu odpowiedzialności wyłączają:

  • standardowe zużycie opon (np. zużycie bieżnika),
  • uszkodzenie opony ze względu na niezgodne z przeznaczeniem używanie (np. jazda w wyścigu),
  • uszkodzenia opon w efekcie zaniedbania właściciela (np. źle ustawiona zbieżność kół).

Odszkodowanie za uszkodzoną oponę w ramach AC

Jeśli uszkodzenie opony kwalifikuje się do wypłaty odszkodowania w ramach AC, możesz liczyć na:

  • pokrycie kosztów naprawy uszkodzonej opony,
  • wymianę opony na nową,
  • pokrycie kosztów wulkanizacji.

Ważne: Aby przyspieszyć procedurę likwidacji szkody, należy pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu dokumentacji z związku zaistniałym zdarzeniem. Niewątpliwie dokumentacja fotograficzna to najczęściej wybierana forma udowodnienia zakresu i przyczyny powstania szkody.

Jednakże, jeśli nie chcesz się martwić czy w danej sytuacji należy Ci się pomoc w przypadku uszkodzonego ogumienia zainteresuj się tematem ubezpieczenia opon.


Przykład z życia – ubezpieczenie opon w praktyce

Pani Edyta, jadąc do pracy, najechała na gwóźdź, co spowodowało przebicie opony. W związku z tym, iż Pani Edyta w zakresie ubezpieczenia posiadała ubezpieczenie opon, zadzwoniła do Ubezpieczyciela – przekazała niezbędne informacje. W rezultacie pomoc drogowa pomogła Pani Edycie i wymieniła koło na zapasowe, które znajdowało się na wyposażeniu samochodu.


Podsumowanie – czy warto kupić ubezpieczenie opon?

Decydując się na ubezpieczenie opon zyskujesz poczucie bezpieczeństwa podczas każdej podróży. 

Nie wszyscy potrafią lub w danej sytuacji nie są w stanie podjąć się wymiany lub naprawy koła. W ramach ubezpieczenia opon możesz liczyć na pomoc Ubezpieczyciela. Zatem warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenie opon, jeśli:

  • posiadasz nowe ogumienie i chcesz je chronić przed uszkodzeniami,
  • często jeździsz w długie trasy (wyższe ryzyko awarii),
  • jeździsz w trudnych warunkach np. po drogach o złej nawierzchni,
  • masz drogie ogumienie, które może być kosztowne do wymiany lub naprawy.

Ubezpieczenie opon nie wiąże się z wysokimi kosztami. Składka za ochronę ogumienia jest jednym z tańszych ubezpieczeń oferowanych przez Ubezpieczycieli. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż czasem jednorazowa usługa holowania czy naprawa opony kosztuje więcej niż ubezpieczenie opon w ciągu jednego roku polisowego. Zatem ten rodzaj ubezpieczenia rekomendowany jest dla osób, które chcą posiadać wewnętrzny spokój w wielu różnych niekomfortowych sytuacjach na trasie. 

Rozszerzenie ubezpieczenia o ochronę opon to indywidualna sprawa każdego kierowcy. 

Jeśli chcesz znaleźć najlepszą ofertę ubezpieczenia opon, skontaktuj się z nami – pomożemy Ci znaleźć ofertę ubezpieczenia opon, dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Ponadto przedstawimy Ci najkorzystniejsze opcje ochrony ogumienia dostępne na rynku. Dzięki temu będziesz miał pewność, że Twoje ubezpieczenie obejmuje w zakresie ochronę opon Twojego samochodu.

Dominika Janoska

Asystent Brokera

POWRÓT