Baner - Jakie ubezpieczenie płaci rolnik? Przewodnik po ubezpieczeniach rolnych Baner - Jakie ubezpieczenie płaci rolnik? Przewodnik po ubezpieczeniach rolnych

Jakie ubezpieczenie płaci rolnik? Przewodnik po ubezpieczeniach rolnych

Dla branży rolniczej w Polsce dedykowane są produkty ubezpieczeniowe, które mają na celu ochronę mienia, interesów, a także zdrowia i życia zatrudnionych osób. Ze względu na charakter pracy w gospodarstwie rolnym oraz potencjalne ryzyko, ubezpieczenia rolne odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa finansowego i równowagi działalności. 

Jakie ubezpieczenie płaci rolnik i które polisy są konieczne? W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat ubezpieczeń dla rolnictwa.


Rodzaje ubezpieczeń rolnych

Najważniejszą klasyfikacją ubezpieczeń rolnych jest ich podział na te mające charakter obowiązkowy oraz dobrowolny.

Ubezpieczenia obowiązkowe, których obiorcami są rolnicy indywidualni, obejmują:

  • Odpowiedzialność Cywilną (OC) rolnika
  • Budynki wchodzące w skład gospodarstwa

Ubezpieczenia dobrowolne skierowane są zarówno dla rolników indywidualnych, jak i podmiotów prowadzących działalność rolniczą i dotyczą przede wszystkim:

  • Upraw (polowych, warzywnych, sadowniczych), które jednocześnie pełnią też funkcję ubezpieczeń obowiązkowych dla podmiotów uzyskujących płatności bezpośrednie
  • Uzyskanych zbiorów i zapasów
  • Sprzętu i maszyn rolniczych
  • Zwierząt gospodarskich (np. bydło, trzoda chlewna, drób)
  • Dobrowolnego ubezpieczenia budynków
  • Dobrowolnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej
  • Życia i zdrowia 

O obowiązkowych ubezpieczeniach dla rolnika indywidulanego

Rolnicy w Polsce, którzy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 1 ha lub działy specjalne produkcji rolnej, są zobowiązani do zawierania polis obowiązkowych w zakresie:

  • ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej rolnika (OC) – zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, rolnicy są zobowiązani do wykupienia polisy odpowiedzialności cywilnej. Zabezpiecza ona przede wszystkich przed roszczeniami osób trzecich, które mogą doznać szkód na terenie gospodarstwa rolnika lub w wyniku jego działalności.
  • ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego – dotyczy budynków o powierzchni powyżej 20 m kw., i chroni przed zniszczeniami będącymi następstwem zdarzeń losowych określonych w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych.
  • ubezpieczenie upraw – mające charakter jednocześnie obowiązkowy i dobrowolny.

Dobrowolne ubezpieczenia rolnicze

Poza ubezpieczeniami obowiązkowymi, dla rolnictwa dostępne są polisy dobrowolne zwiększające poziom ochrony, które mogą obejmować ubezpieczeniem:

  • uprawy rolne – ubezpieczenie od negatywnych skutków zjawisk pogodowych, takich jak grad, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, huragan, deszcz nawalny, susza, które mogą wpłynąć na plony zarówno ilościowo, jak i jakościowo. Ubezpieczenia te są dotowane z budżetu państwa.
  • zbiory i zapasy – ochrona dla zebranych plonów, magazynowanych w budynkach bądź budowlach (np. silosy). Najważniejszymi ryzykami są zdarzenia losowe, takie jak pożar, zalanie, dym i sadza, wybuch.
  • maszyny rolnicze – zabezpieczenie maszyn przed uszkodzeniem, zniszczeniem bądź kradzieżą. Warto również zwrócić uwagę, że dla sprzętu specjalistycznego (np. kombajny, opryskiwacze, siewniki, itp.) dostępne są rozwiązania ubezpieczeniowe chroniące od szkód powstałych na przykład wskutek awarii wynikłej z przedostania się do maszyny ciała obcego. 
  • zwierzęta gospodarskie – zabezpieczenie zarówno od szkód będących następstwem ognia i innych zdarzeń losowych, jak i też chorób czy uboju z konieczności. Zakres ubezpieczenia jest indywidualnie dostosowany do rodzaju zwierząt, jak i faktycznego ryzyka w danym podmiocie. Podobnie jak w uprawach, ubezpieczenie zwierząt również jest dotowane z budżetu państwa.
  • budynki – odpowiedzialność obejmuje szkody powstałe w budynkach i budowlach na skutek wystąpienia zdarzeń losowych. Rekomendowane jest zawieranie polis w systemie od wszystkich ryzyk, które zapewni kompleksową ochronę. Na uwagę zasługuje także fakt, aby oprócz budynków, do ubezpieczenia było zgłoszone również mienia znajdujące się wewnątrz obiektu, które bardzo często wykazuje wartość wyższą niż sam budynek czy budowla.
  • odpowiedzialność cywilna – jako dobrowolne ubezpieczenie chroniące interesy prowadzonej działalności. Jest dedykowane dla różnego rodzaju podmiotów prowadzących działalność rolniczą, a także dla rolników indywidualnych jako rozszerzenie obowiązkowej polisy OC rolnika. Zabezpiecza przed roszczeniami osób trzecich za wyrządzone im szkody osobowe, rzeczowe czy też mające postać czystych strat finansowych.
  • zdrowie i życie – ubezpieczenie skierowane jest dla rolników indywidulanych i ich rodzin, ale także każdej osoby pracującej w podmiocie rolnym. Ochroną objęte są przede wszystkim szkody powodujące śmierć, trwały uszczerbek na zdrowiu czy niezdolność do wykonywania pracy.

Na co zwracać uwagę w polisie?

Polisa to dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia między ubezpieczonym (osobą fizyczną lub firmą) a ubezpieczycielem. Zawiera informacje zwłaszcza o:

  • Zakresie ubezpieczenia
  • Okresie obowiązywania polisy
  • Sumie ubezpieczenia (dla ubezpieczenia mienia) lub sumie gwarancyjnej (dla ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej), czyli maksymalnej kwocie, jaką ubezpieczyciel wypłaci w przypadku szkody
  • Warunkach szczególnych lub postanowieniach dodatkowych 
  • Składce

Podsumowanie

Ubezpieczenia dla rolnictwa stanowią nieodzowny element prowadzenia działalności rolnej zarówno dla osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych. Zarówno obowiązkowe, jak i dobrowolne polisy, zapewniają ochronę przed nieprzewidzianymi zdarzeniami. Korzyścią dla całej branży rolnej jest fakt, że część ubezpieczeń jest dotowanych z budżetu państwa. 

Inwestycja w odpowiednie ubezpieczenie to klucz do stabilności i bezpieczeństwa w codziennym prowadzeniu działalności.

Łukasz Reszczyński

Broker Ubezpieczeniowy

POWRÓT