W jakich krajach działa polskie OC?
10 marca, 2025Czym jest ubezpieczenie OC kierowcy?
OC kierowcy to obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które musi posiadać każdy właściciel pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce. Ubezpieczenie to chroni przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim w związku z ruchem pojazdu.
Co obejmuje OC kierowcy?
Polskie OC pokrywa:
- Szkody osobowe – np. koszty leczenia, rehabilitacji, odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu czy renty dla poszkodowanych.
- Szkody majątkowe – np. naprawa uszkodzonego pojazdu, mienia (płot, budynek, inne rzeczy), które zostało zniszczone podczas kolizji lub wypadku.
Czy za granicą skorzystasz z polskiego OC?
Planujesz wakacje za granicą? Wybierając się w podróż, warto upewnić się, gdzie bez dodatkowych pakietów ubezpieczeniowych polska polisa OC jest akceptowana.
Polskie OC działa w krajach, które należą do Systemu Zielonej Karty lub uznają polską polisę OC bez potrzeby posiadania Zielonej Karty.
Co to oznacza? Decydując się na podróż autem po Państwach, w których Biura Narodowe podpisały porozumienia wielostronne, podróżujący nie muszą posiadać Zielonej Karty. W Polsce porozumienie wielostronne sygnowane jest przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jest to instytucja pełniąca funkcję Biura Narodowego w Systemie Zielonej Karty.
Gdzie obowiązuje polskie ubezpieczenie OC?
Dzięki przynależności do Unii Europejskiej obywatele Polski mogą liczyć na wiele korzyści. Niewątpliwie do jednej z najważniejszych należy możliwość przemieszczania się pomiędzy innymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej bez posiadania paszportu bądź dodatkowego ubezpieczenia OC.
Od 1 maja 2004 r. polskie OC za granicą jest respektowane w krajach sygnatariuszach Jednolitego Porozumienia między Biurami Narodowymi, do których należą:
Państwa Unii Europejskiej (UE):
- Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Czechy, Słowacja i inne.
Państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG):
- Norwegia, Islandia, Liechtenstein.
Inne kraje uznające polskie OC bez Zielonej Karty:
- Andora, Szwajcaria, Wielka Brytania, San Marino, Serbia, Czarnogóra.
W jakich państwach polskie OC nie obowiązuje?
Polskie ubezpieczenie samochodowe (OC) działa w większości krajów Europy, ale są kraje, w których nie jest honorowane, i wymagane jest wykupienie dodatkowej ochrony, np. w formie tzw. Zielonej Karty. Zielona Karta to międzynarodowy certyfikat ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, który potwierdza, że Twój pojazd jest ubezpieczony zgodnie z wymaganiami danego kraju.
Polskie OC nie obowiązuje w:
- Albanii, Azerbejdżanie, Białorusi, Iranie, Macedonii Północnej, Maroku, Mołdawii, Tunezji, Turcji, Ukrainie.
Jak uzyskać Zieloną Kartę?
W Większości towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce za Zieloną Kartę nic nie zapłacisz, jest traktowana jako bezpłatny dodatek do ubezpieczenia OC. Niestety w część towarzystw ubezpieczeniowych takich jak Ergo Hestia, Wiener bądź TUW TUZ, wyrobienie zielonej karty jest odpłatne. Zwykle ceny wyrobienia wahają się do 100zł.

Damian Binkowski
Broker ubezpieczeniowy